خاک حاصلخیز گلستان مستعد توسعه کشت کلزا و خودکفایی در تامین روغنبه گزارش ایرنا در استان گلستان، افزون بر 650 هزار هکتار زمین زراعی و باغی وجود دارد که هر ساله 550 هکتار آن به کشت پاییزه محصولات اختصاص می یابد.

طبق گفته کارشناسان کشاورزی گلستان؛ کلزا از بهترین محصولات در تناوب کشت غلات و دانه های روغنی در اراضی آبی و دیم، افزایش راندمان محصولات، افزایش حاصلخیزی خاک، کاهش جمعیت آفات و بیماری ها و علف های هرز مزارع و افزایش تولید غلات و زمینه ساز خودکفایی کشور در تامین روغن مصرفی مردم است.
طرح خودکفایی و تامین روغن نباتی کشور طی های 1393- 1384 در وزارت جهادکشاورزی به اجرا در آمده است تا براساس آن با افزایش تولید دانه های روغنی، درصد خوداتکایی به تولید داخلی این محصول افزایش یابد.
منابع داخلی تولید روغن نباتی در گذشته بیشتر شامل پنبه دانه، سویا، آفتابگردان و گلرنگ بوده و در سال های اخیر کلزا اضافه شده است که با توجه به ظرفیت های حوزه کشاورزی گلستان کشت این محصول قابل افزایش و توسعه می باشد.
با توجه به اقلیم خشک بسیاری از مناطق کشور و محدویت آب برای توسعه گیاهان روغنی تابستانه همانند سویا و آفتابگردان و لزوم بهره مندی از نزولات جوی، ترویج و توسعه کلزا یکی از برنامه ریزی های کشوری بوده که گلستان با دارا بودن شرایط اقلیمی مناسب و بارش های تا حدودی مطلوب، ظرفیتی بکر برای توسعه این کشت محسوب می شود.
کارشناسان و دست اندرکاران زراعت کشاورزی گلستان در این پیوند می گویند که کشت کلزا بهترین تناوب برای گندم و جو در استان بشمار می رود و رعایت این تناوب علاوه بر افزایش تولید سال آینده، آفات، بیماری ها و نیز علف های هرز را کاهش می دهد.
به گزارش ایرنا وجود چنین ظرفیتی، در چند سال اخیر با وجود کم و کاستی هایی در کشت این محصول در استان ولی توجه ویژه مسئولان سازمان جهادکشاورزی گلستان برای سرمایه گذاری و توسعه کلزا را جلب کرده است.
طبق آماری که از سوی مسئولان حوزه کشت کلزا سازمان جهادکشاورزی گلستان ارایه شد، در این استان طی سه سال اخیر روند سطح کشت از 5300 هکتار به11500 هکتار وسپس 23500هکتار رسیده و گلستان رتبه نخست کشوری را در تولید این محصول کسب کرده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گلستان به خبرنگار ایرنا گفت که این استان ظرفیت کشت پاییزه کلزا در سطح 80 هزار هکتار را دارد و می طلبد سرمایه گذاری و حمایت بیشتری در این خصوص صورت گیرد.
سهراب سهرابی اضافه کرد: کلزا علاوه بر اینکه کمک شایانی به تناوب زراعی و افزایش راندمان تولید غلات ازجمله گندم و جو دارد، در خودکفایی روغن موردنیاز کشور نقش داشته و حمایت های لازم دولت نیز در سال های اخیر از این حوزه افزایش یافته است.
به گفته وی؛ خرید تضیمنی محصول، پرداخت یارانه برای خرید کارنده های کشت، تامین نهاده های مورد نیاز، حمایت از بخش تحقیقات از جمله طرح های حمایتی دولت در توسعه کشت دانه روعنی کلزا است که کشاورزان استان گلستان نیز از مزایای آن بهره مند شده اند.
وی افزود: اکنون در گلستان طبق گزارش مرکز تحقیقات جهادکشاورزی بیش از 11 رقم کلزا کشت می شود که کارشناسان جهادکشاورزی متناسب با مناطق کاشت آن را توصیه می کنند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی گلستان دراین پیوند گفت که باید رعایت تناوب زراعی کشت پاییزه در استان صورت گیرد و اولویت در این بخش محصول کلزا بوده و امسال نیز پیگیری می شود.
مختار مهاجر افزود: اولویت های بعدی برای رعایت تناوب زراعی پاییزه استان کشت پنبه و چغندرقند است که از سوی کارشناسان پهنه بندی به کشاورزان اطلاع رسانی می شود تا زارع فعالیت خود را براین اساس برنامه ریزی کند.
به گفته وی؛ رعایت تناوب زراعی کشت هریک از دانه های روغنی در فصل پاییز می تواند افزایش تولید در واحد سطح و تناوب زراعی برای بهبود خاک و خودکفایی در تامین روغن مصرفی کشور را در پی داشته باشد.
مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی در خصوص وضعیت کشت کلزا گلستان گفت: تاکنون 14 هزار و 708 هکتار از کشتزارهای زیر کشت این دانه روغنی در استان سبز شده است.
محمدرضا عباسی اظهار کرد که کشاورزان گلستانی امسال در 30 هزار و 502 هکتار از زمین های خود کلزای پاییزه کشت کردند.
به گفته وی؛ در مجموع 12 هزار و 256 کشاورز برای کشت پاییزه کلزا در سطح 79 هزار و 658 هکتار قرار داد منعقد کرده اند.
علی موسی خانی رییس اداره پنبه و دانه های روغنی جهادکشاورزی گلستان نیز بهترین زمان کشت کلزا را در استان تا پایان آبان ماه اعلام کرد.
وی به خبرنگار ایرنا گفت که سهمیه کشت ابلاغ شده توسط وزارتخانه برای استان 70 هزار هکتار کلزا است.
پارسال کشاورزان گلستانی از سطح 23 هزار هکتار زیر کشت کلزا 51 هزار تن محصول برداشت کردند.
در استان گلستان که اقتصاد آن بر پایه کشاورزی و دامپروری استواراست، 147 هزار خانوار به صورت مستقیم از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند.
6204/1648
گزارش : علی اصغر تیموریان ** انتشاردهنده: پری سالارنیاانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید