طرح های کلان ملی پایش و 15 طرح مختومه شدبه گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، دکتر وحید احمدی امروز سه شنبه در نشست خبری گزارش فعالیت های معاونت علمی و پژوهشی وزارت علوم اظهار کرد: برخلاف آنچه گفته می شود رشد علمی کشور در بازه چهارساله گذشته کاهش نیافته و آمارهای پایگاه های علمی و رتبه بندی بین المللی این امر را ثابت می کند.
وی با اشاره به چاپ 11 جلد کتاب از فعالیت های شورای عالی علوم و تحقیقا (عتف) ادامه داد: آمار شاخص جهانی نوآوری (GII)که 85 شاخص را بررسی می کند رتبه ایران را در سال 2012 از بین 141 کشور، 104 و در سال 2017 از بین 127 کشور 75 اعلام کرده است.
دبیر کل شورای عالی عتف همچنین به نظام های رتبه بندی ها مانند رتبه بندی لایدن، QS و رتبه بندی تایمز در مورد دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: در رتبه بندی لایدن در سال 2013 از یک دانشگاه به 18 دانشگاه برتر در سال 2017، در کیو اس از 2 دانشگاه برتر در همین سال به 5 دانشگاه و در رتبه بندی تایمز از 3 دانشگاه در 2012 به 17 دانشگاه برتر رسیده ایم.
وی یادآور شد: همچنین در مورد تعداد دانشمندان یک درصد برتر دنیا نیز در سال 2013 هیج دانشمندی نداشته ایم که در سال 2016 به 18 نفر رسیده ایم.

***طرح های کلان ملی
دبیر کل شورای عالی عتف همچنین در پاسخ به سوالی در مورد طرح های کلان ملی و بودجه این طرح ها گفت: 47 طرح کلان ملی در سال 89 تصویب برای افزایش ارتباط دانشگاه و جامعه تصویب شد.
وی افزود: این طرح خوب بود ولی مشکلاتی داشت؛ از جمله اینکه ردیف بودجه به درستی تعیین نشده بود، طرح ها ناظر، مجری، مجری همکار درستی نداشتند و برای آنها دستگاه متقاضی دیده نشده و ماموریت ها دقیق نبود.
احمدی ادامه داد: در مجموع از سال 89 تا 92 به اندازه 70 میلیارد تومان از ردیف های مختلفی بودجه به این طرح ها تزریق شد؛ بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم وضعیت پروژه ها در عتف به خوبی بررسی و کارگروه های ارزیابی طرح هر کارگروه با 7 عضو حقوقی و حقیقی در مورد طرح ها تصمیم گرفتند.
وی خاطرنشان کرد: در نهایت مصوب شد طرح های کلان ملی باید دستگاه متقاضی داشته باشند و در غیراینصورت از گردونه خارج می شوند. همچنین برای پروژه های صنعتی درجه اول دستگاه متقاضی 70 درصد و عتف 30 درصد، پروژه های درجه بعد به شکل مساوی و برای پروژه های علوم پایه به شکل 30 درصد دستگاه و 70 درصد عتف مشارکت می کنند.
عضو هیات موسس انجمن اپتیک و فوتونیک ایران تاکید کرد: به این شکل از 47 طرح مصوب، 15 طرح را مختومه اعلام کردیم زیرا دستگاه متقاضی دیگر خواستار همکاری نبود. همچنین پروژه ها بر اساس اقتصاد مقاومتی تعیین اولویت شدند و 22 طرح مصوب شد اند و 10 طرح بقیه تعیین تکلیف می شوند.

*** افرایش ۳۷ درصدی مقالات در آی اس آی
احمدی همچنین به افزایش مقالات در پایگاه های اسکوپوس/ Scopus و ای اس ای/ ISI اشاره و تاکید کرد: در اسکوپوس سال ۲۰۱۲ بیش از ۴۰ هزار مقاله داشتیم که در ۲۰۱۷ به بیش از ۵۰ هزار رسید و در آی اس آی از ۳۰ هزار مقاله به بیش از ۴۶ هزار در همین بازه زمانی رسیدیم.
وی سهم ایران را در تولید علم توضیح داد و گفت: جمعیت ما ۱ درصد کل جمعیت دنیاست، از نظر سهم تولید علم در آی اس آی ۱.۹۷ درصد هستیم در حالیکه این شاخص در سال ۲۰۱۳، ۱.۳ درصد بود. در میان کشورهای اسلامی در تولید علم رتبه اول را داریم و در تولید مقالات علمی پراستناد از رتبه ۳۹ به ۲۱ طی سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ رسیده ایم.
معاون علمی و پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با تاکید بر اهمیت ارتقای کیفیت فعالیت های علمی، پژوهشی و فناوری گفت: در زمینه نرخ رشد علمی در سال ۲۰۱۳ رتبه ما در ۲۵ کشور برتر رتبه ۲۵ را داشتیم و در سال ۲۰۱۶ نرخ رشد تولید علمی کشور بین همین کشورها ۱ بوده است.

*** استناد در مقالات علمی با ۴ رده تعیین می شود
احمدی در ادامه توضیح داد: میزان استناد به مقالات علمی در دنیا با ۴ رده تعیین شده و به Q1 تا Q4 شناخته می شود که یعنی هر کدام یک چهارم از ارجاعات را در برمی گیرند و یک چهارم اول یا چارک اول و Q1 بیشترین میزان ارجاعات را دارند.
وی افزود: از لحاظ Q1 نرخ رشد استنادات در سال ۲۰۱۲ بیش از ۶۰۰۰ بوده و اکنون به بیش از ۸۰۰۰ رسیده است.
به گفته احمدی، میزان تولید مقالات علمی مشترک با مراکز بین المللی و همکاری علمی یک عضو هیات علمی از دانشگاه های ایران با عضو هیات علمی دیگر کشورها در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۸ درصد بود که به ۲۲ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است.
وی افزایش برگزاری همایش های علمی بین المللی را از دیگر تغییرات مثبت در دولت یازدهم دانست و گفت: تعداد همایش های علمی بین المللی از حدود ۱۰ همایش به ۱۰۰ همایش رسیده است.

*** افزایش تعداد پارک های علم و فناوری
استاد دانشگاه تربیت مدرس در ادامه افزایش تعداد پارک های علم و فناوری را یادآور شد و گفت: تعداد پارک های علم و فناوری در سال ۹۱، ۱۳ پارک و مراکز رشد ۱۱۳ مرکز بود که در سال ۹۶ تعداد پارک ها به ۴۱ پارک و مراکز رشد به ۱۷۸ مرکز رسید.
وی تعداد شرکت های دانش بنیان و میزان صادرات محصولات دانش بنیان را بر اساس ارزش میلیون دلاری بیان کرد و گفت: در سال ۹۱ اصلا شرکت دانش بنیان نداشتیم و به علت هماهنگی و همگرایی صندوق نوآوری و شکوفایی و کارگروه ایجادشده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، این شرکت ها ۳۱۰۰ شرکت رسیدند.
احمدی در مورد صادرات محصولات دانش بنیان نیز توضیح داد: صادرات محصولات دانش بنیان از ۷ میلیون دلار در سال ۲۰۱۲ به ۲۳۲ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ رسید که بیشتر این محصولات برای اولین بار تولید شده اند.
معاون وزیر علوم همچنین تعداد ایده های تبدیل شده به محصول تجاری سازی شده را در سال 92، 773 مورد و در سال 96 تاکنون بیش از 123 هزار مورد دانست.
وی گفت: در این دوره چهارساله مناطق ویژه علم و فناوری را ایجاد کردیم و اکنون این مناطق را در 5 استان خراسان رضوی، اصفهان، یزد، بوشهر و آذربایجان شرقی داریم؛ ضمن اینکه استان های دیگری درخواست ایجاد این مناطق را دارند.

***موسسات پژوهشی پایش و واحدهای غیرفعال تعطیل شدند
احمدی با توضیح در مورد پایش موسسات پژوهشی خاطرنشان کرد: این موسسات را بررسی کردیم تعداد موسسات در سال 92، 669 موسسه بود که به درستی پایش و موسسات غیرفعال تعطیل شدند، در مجموع تعداد موسسات اکنون 688 موسسه است.
معاون وزیر علوم در مورد تعداد نشریات علمی توضیح داد و افزود: نشریات پژوهشی کشور در سال 92، 394 نشریه و نشریات ترویجی 128 نشریه بوده که به ترتیب تا پایان سال 95 به 1094 و 150 نشریه رسیدند. البته در مورد نشریات سیاست ما آموزش و کمک و توانمندسازی مجلات برای نمایه شدن در پایگاه های آی اس آی و اسکوپوس است و حدود 19 نشریه را وارد گردونه آی اس آی کردیم تا نمایه شوند. در مجموع هدف ما بین المللی شدن مجلات بوده است نه اینکه فقط مقالات را ثبت کنیم.

***تشکیل شبکه آزمایشگاهی علمی ایران (شاعا) و گسترش نظام ایمنی HSE در دانشگاه ها
وی همچنین به ساماندهی زیرساخت ها اشاره کرد و گفت: برای ایجاد هماهنگی بین مراکز پژوهشی و استفاده درست تر از تجهیزات شاعا را تشکیل دادیم و تعداد آزمایشگاه ها در شاعا از 35 آزمایشگاه در سال 93 به 1452 آزمایشگاه در سال 96 رسید.
احمدی با تاکید بر رعایت الزامات ایمنی در آزمایشگاه ها افزود: همزمان با توسعه و تجهیز آزمایشگاه ها نظام ایمنی نیز باید فعال شود و مجموعه آزمایشگاه ها آموزش لازم را ببینند که آزمایشگاه 60 دانشگاه نظام ایمنی یکپارچه اچ اس ای/HSE (بهداشت، ایمنی محیط زیست) را رعایت کرده اند.
استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: دستاوردهای پژوهشی باید به دستاوردهایی تبدیل شوند که ارزش صنعتی داشته باشد و شاخص تی آر ای/ TRL Technolog readiness levelسطح آماده بودن برای فناوری را نیز همواره در همه نمایشگاه های فناوری ها در نظر داشته ایم. بر همین اساس در سال 2012 ارزش قراردادهای بسته شده با بخش صنعت 3 میلیارد تومان و در سال 2016 این رقم 381 میلیارد تومان بوده است.
وی همچنین به افزایش همکاری بعضی دستگاه ها مانند وزارت نفت با بخش دانشگاهی و پژوهشی اشاره کرد و گفت: صنعت نفت در بالادستی قرارداد توسعه 20 میدان نفتی را با 9 مرکز دانشگاهی و پژوهشی امضا کرده که بی سابقه است.
وی اقدامات حقوقی معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم را از دیگر گام های این دوره دانست و به لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی و پیگیری موضوع تخفیف در مالیت های فعالیت های پژوهشی از 20 به 5 درصد و ساماندهی بیم های طرح های پژوهشی از طریق تامین اجتماعی به عنوان بخشی از این فعالیت ها اشاره کرد.
علمی**9157**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری*** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید