مدیر المپیاد جهانی ایران: رباتیک تنها به مسابقات خلاصه می شود



به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، مرتضی فرازمند عصر جمعه در حاشیه چهاردمین دوره مسابقات انتخابی المپیاد جهانی رباتیک دانش آموزی به خبرنگار ایرنا گفت: المپیاد جهانی روباتیک یک رویداد علمی، فن‌آورانه و آموزشی برای نوجوانان و جوانان سراسر جهان است تا مهارت‌هایی نظیر حل مسأله و خلاقیت را در خود پرورش دهند که این رویداد در سال‌های اخیر با حضور 58 کشور، بزرگ‌ترین رویداد روباتیکی جهان شده است.
وی خاطرنشان کرد: در سالیان گذشته شاهد هستیم که این بخش به سختی به صنعت و تجاری سازی راه پیدا می کند و تنها در مسابقات و المپیاد ها خلاصه می شود در صورتی که با تبدیل شدن این ایده ها به صنعت و ایجاد شرایطی که این دانش آموزان بتوانند محصول خود را تولید کنند راه توسعه هموارتر می شود.
مدیر المپیاد جهانی ایران یادآور شد: با توجه به این که کلاس های فوق العاده و خارج از برنامه آموزش و پرورش در زمینه رباتیک برگزار می شود، هنوز نتوانسته ایم گستره زیادی داشته باشیم و کشور مالزی که همزمان با کشور ما کار رباتیک را شروع کرده با ورود بخش رباتیک در نظام آموزشی خود موفق به جذب یک میلیون دانش آموز در این بخش شده است.
فرازمند یادآور شد: در حالی که کمتر از 5 هزار دانش آموز ایرانی در این بخش فعال هستند و ما امیدواریم که در زمان درسی بچه ها بتوانیم این فعالیت را گنجانده و تعداد بیشتری درگیر شوند.

** اعزام 14 تیم به مسابقات جهانی کاستاریکا
سید محمد صالح پورتاکدوست دبیر اجرایی چهاردمین دوره مسابقات انتخابی المپیاد جهانی رباتیک دانش آموزی نیز در مورد مسابقات انتخابی المپیاد جهانی رباتیک گفت: این مسابقات 14 سال است که درایران در برگزار می شود و امسال در این رقابت انتخابی480 نفر در قالب 200 تیم از 12 استان با یکدیگر رقابت می کنند.
وی افزود: درنهایت 14 تیم برای اعزام به مسابقات جهانی کاستاریکا که در آبان ماه برگزار می شود، انتخاب می شوند. در این رویداد ابزاری که دانش آموزان رباتهایشان را می سازند ربات ‘لگو’ است که در فضای برنامه نویسی شرکت لگو انجام می شود.
دبیر اجرایی چهاردمین دوره مسابقات انتخابی المپیاد جهانی رباتیک دانش آموزی یادآور شد: این مسابقات در چهار بخش برگزار می شود که شرکت کنندگان دربخش ‘رگولار’ در دو گروه سنی با هم رقابت می کنند و می بایست قطعات مختلف لگو را بر اساس رنگ و اندازه روی یک میز منظم کنند و همچنین در بخش فوتبال تیم ها در یک مسابقه روباتیکی با دو روبات با تیم روبرو رقابت می کنند و در بخش دانشجویی مسابقات پنج تیم دانشجویی با یکدیگر رقابت می کنند.
وی خاطرنشان کرد: بخش دیگر این رویداد یک بخش غیر رقابتی به نام open است که دانش آموزان باید ربات و ایده خود را در یک غرفه در معرض دید تماشاگران و مربیان قرار دهند.
دبیر اجرایی چهاردمین دوره مسابقات انتخابی المپیاد جهانی رباتیک دانش آموزی افزود: با توجه به این که در مسابقات سال گذشته در هندوستان از میان 130 تیم شرکت کننده مقام هفتم را کسب کردیم و هم اکنون شرکت کنندگان از آمادگی لازم برخوردار هستند بدون شک در مسابقات جهانی کاستاریکا جزء پنج تیم نخست هستیم.
چهاردهمین دوره مسابقات رباتیک، انتخابی المپیاد جهانی کاستاریکا در نمایشگاه بین المللی تهران پیش از ظهر امروز آغاز شد.
خبرنگار: عادل پازیار** انتشار: مهرنوش خانزائی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me



انتهای پیام /*










شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید