یارانه مابه التفاوت تسهیلات بیش از 18 درصدی صادر کنندگان پرداخت می شودبه گزارش دریافتی ایرنا از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت، مجتبی خسروتاج روز یکشنبه در نشست کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی سیستان و بلوچستان گفت: این سازمان برای حمایت کامل از توسعه صادرات و ترانزیت از استان سیستان و بلوچستان آمادگی دارد.
وی بیان کرد: دولت بجز نفت در صادرات سهمی ندارد و ما رصد می کنیم و در موضوع صادرات نقش سیاستگذار و حمایتی داریم
وی افزود: اقتصاد و صادرات متکی بر بازار رقابتی است و باید با ایجاد رقابت و نوع کالای صادراتی و تکنولوژی با پویایی در این زمینه پیش برویم تا بتوانیم در بازارهای منطقه و جهان سهم بیشتری داشته باشیم.
وی بیان کرد: برنامه هایی در حوزه مبادلات تجاری تدوین شده که در بلند مدت تجارت ما در کشورهای مختلف شکننده نباشد و حتی در برخی از کشورها بنگاههای تولیدی ایران در حال فعالیت تولیدی هستند.
قایم مقام وزیر صنعت،معدن و تجارت در امور تجارت گفت: استان سیستان و بلوچستان برای توسعه روابط با کشورهای افغانستان، پاکستان و عمان نقش کلیدی دارد و بر همین اساس به سمت تشکیل میزهای تخصصی کالایی پیش رفته ایم که از مزیت های هر منطقه برای صادرات استفاده کنیم و میزهای کالایی در چشم انداز توسعه صادرات تعریف شده و هم اکنون میزهای کالایی مختلف از جمله میز کالایی ترانزیت، خرما و غیره در استان سیستان و بلوچستان راه اندازی شده است.
وی تصریح کرد: در زمینه تعرفه های ترجیحی و تجارت آزاد برنامه ریزی صورت پذیرفته و در زمره فعالیتهای ما قرار دارد و با برخی از کشورها بویژه افغانستان، پاکستان و عمان که با سیستان و بلوچستان بصورت زمینی و دریایی هم مرز هستند آمادگی اجرای آن را داریم.
خسروتاج گفت: در زمینه حمایت از صادرکنندگان استان سیستان و بلوچستان برای حضور در نمایشگاههای بین المللی، پذیرش و اعزام هیات های تجاری، راه اندازی خطوط کشتیرانی و توسعه ترانزیت و استفاده از بندر شهید بهشتی آمادگی کامل داریم.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به صادرات محصولات ساختمانی از جمله سیمان گفت: با توجه به اینکه هزینه حمل و نقل در قیمت صادراتی این محصولات بسیار تاثیر گذار است، در سال گذشته به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران یارانه پرداخت شد و با توجه به اینکه سیمان از جمله محصولات مهم صادراتی سیستان و بلوچستان به شمار میرود در این زمینه نیز آماده همکاری هستیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه گفت: میزان خروجی کالا از مرزهای سیستان و بلوچستان با احتساب ترانزیت کالا، کالاهای صادراتی از استان و کالاهای احراز شده از سایر گمرکات و خروجی از مرزهای استان به سه میلیارد دلار رسیده است.
نادر میرشکار گفت: بر اساس هدفگذاری باید در سال 95 میزان صادرات از استان 440 میلیون دلار می بود که به 483 میلیون دلار رسید.
وی گفت: تراز تجاری استان در سال 95 نیز مثبت بوده و میزان صادرات ما نسبت به واردات بیشتر بوده است.
به گزارش ایرنا کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی سیستان و بلوچستان با حضور استاندار و مدیران کل دستگاههای عضو این کارگروه در سالن اجتماعات حوزه استاندار سیستان و بلوچستان برگزار شد.
7316 **6081 خبرنگار: عصمت جهانی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید